Дивовижна Grace  —  5 цікавих фактів про життя приборкувачки першого американського комп'ютера

09.12.2020 18:34

Вона була відомою як "дивовижна Ґрейс" (Amazing Grace), "бабуся Кобол" (Grandma COBOL). Вана ж була приборкувачкою першого у світі комп'ютера Марк I. 

Ґрейс Гоппер (Grace Murray Hopper) народилася у 1906 році у Нью-Йорку. Свою наукову кар'єру почала як звичайний математик – у 1930 році отримала ступінь магістра в Єльському університеті, де написала дисертацію з алгебри. З 1931 року викладала математику у коледжі Вассара. Життя Ґрейс змінилося кардинально зі вступом Сполучених Штатів у Другу світову війну, коли вона пішла служити добровольцем на флот. У званні молодшого лейтенанта її направили в обчислювальну лабораторію флоту при Гарвардському університеті. Там і сталося її перше знайомство з комп'ютерами, а саме – з першим американський програмованим комп'ютером, величезним "Марком I", який був розроблений компанією IBM ще у 1941 році.

Відтоді все життя Ґрейс Гоппер було пов'язане з військово-морським флотом. Згодом вона досягла чину контрадміралки, і на більшості фотографій ми бачимо її в мундирі зі значною кількістю нагород. Серед них: медаль "За бездоганну службу" (1986 рік), Національна премія за розвиток технологій (1991 рік). Її ім'я носять Центр обробки даних, Премія для молодих професіоналів в області програмування і навіть ракетний фрегат ВМС США.

Її справжня місія як вченої, викладачки та контрадміралки військово-морських сил, була значно ширшою. Сама Ґрейс казала про себе:

"Найважливішим своїм досягненням, окрім створення компілятора, я вважаю навчання молоді. Вони приходять до мене, знаєте, і кажуть: "Як гадаєте, ми зможемо це зробити?" Я відповідаю: "Спробуйте." І я підтримую їх. Їм це необхідно. Я слідкую за їх розвитком і часом спонукаю їх ризикнути, щоб вони не втрачали шансів."
Що краще розповідає про людину, як не соцмережі та старий-добрий Google? Якщо серйозно, то про людину багато кажуть її звички та уподобання. Ми зібрали 5 цікавих фактів про життя та стиль робот Ґрейс Гоппер. Ділимося ними із задоволенням.

I

У Ґрейс як викладача була цікава особливість – вона вимагала від студентів гарно писати. На першому занятті з теорії ймовірностей вона писала на дошці свою улюблену формулу Стірлінґа, після чого задавала домашнє завдання написати про неї есе. Коли студенти скаржились, що вони прийшли вчити математику, а не англійську, Гоппер відповідала:

- Немає сенсу вчити математику без вміння передавати свої знання іншим.


II

Ґрейс завжди приходила читати лекції у повному військовому обмундируванні, навіть після своєї відставки. Протягом більшої частини своєї пізньої кар'єри вона була доповідачкою на різних заходах, пов'язаних з комп'ютерними технологіями. На таких заходах наша героїня відрізнялася від інших своєю вільною манерою доповіді та байками про перші роки війни.


III

Робота на такій машині як "залізний Марк", оснащеній 800 кілометрами дротів та ста кубометрами деталей, вимагала від програмістки божевільної посидючості та скрупульозної уваги. Проте, Ґрейс завжди скаржилася на свою "лінь" і нудної роботи терпіти не могла. Тому, поки частина її мозку була зайнята складанням і введенням програм, інша розв’язувала питання, як уникнути постійно повторюваних дій при програмуванні розрахунків.

Так вона написала першу у світі підпрограму, а незабаром і цілу "бібліотеку підпрограм". Вважається що саме Ґрейс Гопер стала авторкою першого компілятора — у 1952 році вона створила компілятор (compiler) для мови А-0 Система.


IV

Почуття гумору у Ґрейс було теж на висоті.

"Коли до нас зайшов офіцер, щоб дізнатися, чим ми займаємося, ми відповіли, що очищаємо комп'ютер від комах (debugging)",

– говорила вона, коли всередину комп'ютера Mark II незрозумілим чином залетів метелик і замкнув там контакти одного з реле. Тоді вона ще не знала, що стала авторкою такого нині популярного терміну "баг" (програмна помилка).


V

На її честь у тиждень, на який припадає день її народження, проводиться Computer Science Education Week (CSEdWeek) — Тиждень Комп'ютерної Освіти.


Ось такою була ця й справді дивовижна Ґрейс Гоппер!
Тепер і ви знаєте про неї трішки більше.

 

Джерела:
https://www.csedweek.org/
https://en.wikipedia.org/
https://marcgg.com/blog/2015/02/02/grace-murray-hopper-technical/
http://reuther.wayne.edu/node/1628
https://www.timeforkids.com/g34/this-is-grace-hopper/
https://www.thoughtco.com/the-younger-years-of-grace-murray-hopper-4077488
https://pustunchik.ua/ua/online-school/achievement/zhinky-vynakhidnytsi-shcho-zminyly-istoriiu
https://www.timeforkids.com/g34/this-is-grace-hopper/