Система моніторингу якості повітря від української команди YourAirTest

10.02.2021 14:55

У грудні 2020 у відкритому доступі з'явився український мобільний додаток для моніторингу якості повітря «YourAirTest». Його розробили студенти та випускники Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара на базі Noosphere Engineering School.
YourAirTest – це система моніторингу якості атмосферного повітря, яка збирає, обробляє і надає користувачам перевірену й актуальну інформацію про склад та якість повітря в будь-якій точці світу відповідно до міжнародних стандартів AQI (індекс якості повітря). За допомогою YourAirTest жителі Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Харкова, Одеси та інших великих міст України зможуть відстежувати стан повітря та отримувати рекомендації про те, як слід діяти в разі виявлення небезпечних концентрацій шкідливих речовин в атмосфері поруч з вашим місцем знаходження. YourAirTest надає точні дані про шість ключових забруднювачів повітря: тверді частинки PM2.5 та PM10, O3 (озон), NO2 (діоксид азоту), SO₂ (діоксид сірки) і CO (оксид вуглецю). Користувачі YourAirTest можуть перевірити карту якості повітря в режимі реального часу, дізнатися про вплив різних забруднювачів на здоров'я та використовувати рекомендації, щоб захистити себе і свою сім'ю від такого впливу.


COVID-19 і ПОВІТРЯ, ЯКИМ МИ ДИХАЄМО

Додаток YourAirTest покликаний зменшити вплив забрудненого повітря на здоров'я людей. Це стало особливо актуальним під час пандемії, коли науковці знайшли зв'язок між підвищенням рівня забруднення повітря і смертністю від COVID-19. Численні дослідження показали, що довгострокова дія забруднювачів атмосфери на людину може підвищити ризики тяжкого перебігу захворювання коронавірусною інфекцією.
Наприклад, в США виявили, що збільшення забруднення повітря твердими частинками PM2.5 лише на 1 мг / м³ призводить до збільшення ризику смертності від COVID-19 на 8%. Також було доведено, що жителі районів з високим рівнем забруднення повітря можуть бути більш схильні до розвитку хронічних респіраторних захворювань (дані Інформаційного бюлетеня ООН про взаємозв'язок між якістю повітря та COVID-19).

"Наш сервіс повинен стати опорною точкою для людей, які хочуть контролювати якість повітря навколо себе. – каже ментор проєкту YourAirTest, Дмитро Грабовець – Ми віримо, що отримуючи дані про якість повітря, люди переосмислять його цінність, як наступний крок, будуть шукати законні способи впливу на джерела забруднення, щоб змінити ситуацію з якістю повітря в країні на краще."


 

ЕПОХА ЕКОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ

Для мешканців великих міст 21 сторіччя як і для майбутніх поколінь обізнаність у сфері екологічної безпеки надважлива. Значною цінністю додатку YourAirTest є його освітня складова. Розділ FAQ розповідає користувачам:

•  про індекси якості повітря та їх особливості;
•  про вплив різних забруднювачів на здоров'я людини;
•  надає корисні рекомендації та підказує, як слід діяти, якщо навколо вас виявлено низьку якість повітря.
•  Також у додатку доступна корисна інформація для "чутливих груп" населення, в тому числі з респіраторними (легеневими) захворюваннями, такими як астма.

Цей розділ постійно оновлюється і надає користувачам найактуальнішу інформацію.


ПРОСТО ДЛЯ КОРИСТУВАЧА. СКЛАДНО В РОЗРОБЦІ

YourAirTest надає оновлені дані щогодини. Самі високоточні дані доступні для локацій, де безпосередньо знаходяться наземні датчики моніторингу (вимірювання) якості повітря. Команда проєкту використовує відкриті дані від більш ніж 30 000 таких пристроїв. У разі, якщо потрібна точка на карті знаходиться не поруч або навіть на значній відстані від датчиків, система YourAirTest використовує математичне моделювання. Також YourAirTest спирається на супутникові знімки атмосфери Землі, "навчає" свою систему розпізнавати інформацію про рух повітря і правильно інтерпретувати її.

"Завдання на землі - вирішення в космосі", - говорить наш засновник і меценат, відомий своїми проєктами в космічній галузі, Максим Валерійович Поляков (maxpolyakov.com).
 

ЯК ВСТАНОВИТИ YOURAIRTEST

Встановлюйте додаток на ваш смартфон та отримуйте дані про якість повітря, які пройшли валідацію системою YourAirTest. Завантажити додатки можна як на Google Play, так і на App Store.

Через "молодий вік" додатку, ваші враження як користувача YourAirTest особливо цінні для подальшої розробки. Кожен може долучитися до тестування програми та залишити свої рекомендації та навіть критику творцям проєкту. Пишіть на [email protected] з темою листа "YourAirTest" або стукайте в телеграм @NoosphereEngineering.

Познайомитися ближче з проєктом і з його глобальною метою можна на сайті yourairtest.com


ІСТОРІЯ і КОМАНДА

Студенти учасники Noosphere Engineering School зацікавилися проблематикою якості повітря ще у 2017 році. Тоді вони запропонували ідею проєкту, головною метою якого було забезпечити населення перевіреними даними про стан повітря та візуалізувати їх в зручному форматі. У січні 2018 року за підтримки громадської організації «Асоціація Noosphere» почалася розробка системи YourAirTest: спочатку веб додатку, а потім і мобільної версії.

Команда проєкту сформувалася зі студентів ДНУ ім. Олеся Гончара та менторів Інжинірингової школи Noosphere. З моменту народження ідеї до створення робочого додатки над проєктом працювали студенти факультету прикладної математики: Богдан Молодець, Володимир Тарасов, Гліб Кулацький, Наум Горобець, Данило Болдирєв, Артем Шевченко.


 

У ПОШУКАХ (ГЕРОЇВ) ЕКОЛОГІВ

Команда YourAirTest запрошує до співпраці екологів, яких хвилює стан повітря в Україні (і світі). Саме небайдужі екологи здатні аргументувати важливість моніторингу шкідливих викидів в атмосферу і донести наше бачення до громадськості. Для цієї мети ми готові забезпечити такого фахівця (фахівців) всієї необхідно технічною базою і big data в даній сфері.

Завдяки взаємодії з науковою спільнотою, громадськими організаціями та профільними державними структурами, ми плануємо збудувати екосистему, яка виведе екомоніторинг України на якісно новий рівень. Тому участь екологів в нашому проєкті ми бачимо як вкрай важливу частину системи YourAirTest, для цього ми також плануємо створення Наукової школи з екологічної тематики.

З питань співпраці ви можете звертатися:
e-mail: [email protected] з темою листа "YourAirTest"
Telegram: t.me/NoosphereEngineering
tel. +38 068 774 72 20