Студентська ракета готова до старту

09.04.2018 12:40

Вперше в Україні студенти Noosphere Engineering School на базі Дніпровського національного університету ім. О. Гончара спроектували ракету, здатну піднятися на висоту до 3 км.

У грудні 2017 року в Інжиніринговій Школі проходив студентський космічний турнір Star Track. Тоді у студентів і менторів зародилася ідея перейти від теорії до практики і спроектувати суборбітальну ракету-носій легкого класу. 13 кращих учасників турніру об'єдналися в команду проекту "Студентська ракета".

Слід зазначити, що подібні проекти з 2006 року регулярно проводяться в провідних університетах Великобританії, Америки та Китаю, а поняття "студентська ракета" є стійкою класифікаційної категорією. Цінність таких програм полягає в першу чергу в тому, що вони дають можливість молодим вченим протестувати свої ідеї на практиці.

Студенти Інжинірингової Школи стали першими в Україні, хто розробив студентську ракету, за технічними вимогами, які не поступаєються стандартам світової категорії.

За 3 місяці студенти під керівництвом досвідчених менторів спроектували і підготували ракету під робочою назвою «Калібр 75».

Технічні характеристики ракети:

Стартова маса - 2,7 кг,
Висота - 1,3 м,
Діаметр - 75 мм,
Висота підйому - 2,5-3 км,
Маса корисного навантаження (payload) - до 400 г.

Команда вже провела тренувальні запуски. А перший офіційний старт ракети запланований на квітень. Команда мріє, щоб це сталося 12 квітня, в знаковий День космонавтики, але зізнаються, що все буде залежати від погодних умов.

У якості корисного навантаження буде запущено тестовий супутник-прототип CanSat вагою 330 г, також спроектований і виготовлений в Інжиніринговій Школі. Однак, навіть коли прозвучить заповітне "Пуск!", для студентів роботи тільки додасться - вони повинні будуть контролювати, приймати і обробляти інформацію з бортових систем ракети в режимі реального часу.

"Ми пишаємося тим, що наш проект став першим в Україні. У жодному виші країни не велася до цього робота над створенням і запуском повноцінної студентської ракети. Наше технічне завдання - змусити ракету злетіти на висоту понад 2,5 км, підняти навантаження, успішно скинути його і повернутися в цілісності для повторних пусків,"- каже ментор Інжинірингової Школи, науковий керівник проекту, д.т.н., професор ДНУ ім. Олеся Гончара Микола Михайлович Дронь.

Микола Михайлович поділився подальшими планами команди "Студентська ракета". Наступний етап розвитку проекту - створення, випробування та штатного носія мікросупутників CanSat - вироби «Калібр 85» з висотою підйому 3,5-5 км.

У планах Школи - участь в міжнародних і всеукраїнських турнірах. До речі, найближчий турнір буде організований відразу після запуску студентської ракети під егідою Noosphere. Це буде другий етап Star Track, який відбудеться в середині травня. На Star Track-2 студенти з провідних університетів України представлять свої супутники, які будуть запущені за допомогою ракет, розроблених в Інжиніринговій Школі.

"Як засновник Firefly Aerospace я уважно стежу за прогресом компаній-лідерів в сфері приватного космосу. Всі вони змагаються в спробах здешевити ракету-носій і відчувають кадровий голод. Ми створили Noosphere Engineering School як майданчик, де ентузіасти-аматори можуть не просто поспілкуватися з інженерами-професіоналами, а й попрацювати в синергії. Проекти Star Track і "Студентська ракета" - приклади такого симбіозу. Приємно спостерігати, як в наших лабораторіях з'являються ракети і супутники, що дозволяють українській молоді не в теорії, а на практиці долучитися до буму космічних досліджень і розробок, який охопив весь світ. Таким чином в стінах нашої Школи, можливо, з'являться ідеї, як оптимізувати виробництво ракет, і однозначно розкриються потенційні фахівці для галузі", - коментує Максим Поляков, засновник Noosphere і Noosphere Engineering School.

А поки студенти Школи та їх керівники готують полігон і чекають сприятливих погодних умов, ми оголошуємо зворотний відлік до запуску першої в Україні студентської ракети.

Слідкуйте за нашими оновленнями в Facebook і дізнайтеся першими про старт!

Склад команди "Студентська ракета":

Владислав Калінін
Дмитро Гаценко
Станіслав Сєрков
Андрій Коломієць
Олег Бондаренко
Богдан Букаєв
Олег Бердо
Ірина Савченко
Артем Іванов
Олександр Добродомов
Владислав Пророка
Ельвіра Амінова
Костянтин Корячка
Всі - студенти фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.

Наукові і технічні консультанти, що працюють з командою:
кандидат технічних наук Олексій Кулик і провідний науковий фахівець Вадим Солнцев.