Захисні екрани для українських медпрацівників

06.04.2021 11:42

"Просування наукової роботи та оновлення інтелектуального потенціалу українського суспільства неможливе в умовах пандемії без забезпечення насущних потреб медиків" - вважає засновник громадської організації «Асоціація Ноосфера», меценат, уродженець м. Запоріжжя, д-р економічних наук Макс Поляков.

Ментори рівненської лабораторії Інжинірингової школи Noosphere на час карантину у зв'язку з COVID-19 стали волонтерами і допомогли забезпечити засобами індивідуального захисту сотні українських медичних працівників. Вісім тисяч захисних екранів були зібрані силами наших менторів на базі Національного університету водного господарства та природокористування (м.Рівне).

Цей волонтерський проект був реалізований в чотири етапи: розробка і виробництво тестових зразків захисних екранів; вибір кращого варіанту, спираючись на тести і резолюції медиків; виробництво деталей для оптової партії і збір восьми тисяч захисних екранів; розподіл екранів на чотири обласні центри України: Запоріжжя, Дніпро, Київ і Житомир.

ТЕСТОВІ ЗРАЗКИ І ВИБІР КРАЩОЇ МОДЕЛІ

Захисні екрани представляють собою пластикові щити, які підвищують рівень механічного захисту обличчя людини від потрапляння інфекцій. Моделі захисних екранів для цього проекту розроблялися з урахуванням побажань медичних працівників і відповідно до санітарно-гігієнічних вимог. Зразки екранів протестовані працівниками медичних установ і санітарними лікарями м.Рівне. У процесі розробки були випробувані різні види і товщина пластика, різні способи кріплення щитка на голову. Також, використовувалися кілька методів виробництва зразків - друк ободів на 3D принтері і нарізка щитків із пластику, а також лазерний верстат для виготовлення деталей з акрилу. 3D друк у даній задачі показав себе неефективним, в основному, через швидкість виробництва виробу і проблем з наявністю сировини. Для масового виробництва був обраний метод лазерної обробки акрилу та зразок, який є найбільш зручним для використання в щоденному режимі, та який легко піддається стерилізації.

Матеріал обраної моделі стійкий до всіх засобів дезінфекції, які сьогодні використовуються в медичних установах, а також до термічної обробки при температурі до 90 ºС. Ці екрани зручні, володіють хорошими захисними властивостями і забезпечують хорошу видимість під час роботи в них. При правильному використанні такі вироби здатні служити не менше 5-ти років.

ВИРОБНИЦТВО І ПЕРЕДАЧА ЗАХИСНИХ ЕКРАНІВ

Попереднє тестування зразків медичними працівниками і виробництво деталей для восьми тисяч екранів взяли на себе наші партнери в Рівному, лабораторія STEAM.Lab. Зібрали екрани волонтери - ментори рівненської Інжинірингової школи Noosphere. В ручній збірці брали участь 7 осіб, чотири партії по 2000 одиниць були готові протягом двох тижнів.

Першу партію (2000 захисних екранів) направили 22 травня 2020 в м. Запоріжжя та розподілили в лікарні міста та області, а також в соціальні служби, співробітники яких працюють з соціально незахищеними верствами населення.

Одержувачами екранів в Дніпрі, 25 травня, стали співробітники КУ "Дніпропетровська міська клінічна лікарня №21 ім. проф. Є.Г. Попкової "ДОС".

У Житомирі партію екранів прийняли 26 травня в Житомирському центрі первинної медичної допомоги. Заключним етапом стала передача допомоги в столицю України - м.Київ. Екрани доставили на базу спеціального медичного постачання №1025.

P.S. ЦІННОСТІ, НА ЯКІ СПИРАЮТЬСЯ НАШІ ВОЛОНТЕРИ

У сучасному світі одними з найважливіших людських цінностей залишаються підтримка і взаємодопомога.

Коли закриваються кордони між державами, повсюдно вводяться обмеження, зростає напруга в суспільстві, наші цінності мотивують, формують творчий світогляд і дозволяють відчути задоволення від роботи. Ми пишаємося співпрацею всередині злагодженої команди Noosphere і бачимо в наданні допомоги медпрацівникам приклад для наслідування. Попереду у менторів та волонтерів Noosphere Engineering School ще багато досліджень, відкриттів і нових розробок для поліпшення життя суспільства.