Як впорядкувати життя в умовах війни (і не тільки). ВЛАСНИЙ ДОСВІД. Відео

24.02.2023 20:31

Життєпис кожного українця сьогодні розділено на дві фази: ДО та ПІСЛЯ 24 лютого 2022.

Війна постукала у наші двері нахабно, жорстоко, несподівано. Але життя триває й для багатьох українців актуальною залишається проблема організації свого часу. Це важливо з точки зору тайм-менеджменту для досягання певних цілей, так і з огляду на власне психологічне здоров’я.

Ольга Николюк, менторка лабораторії Інжинірингової школи Noosphere та професорка Поліського національного університету, розповіла про власний досвід впорядкування життя в умовах воєнного часу.
До початку страшних подій Ольга ефективно поєднувала навчання, декілька видів професійної діяльності, відпочинок – але в одну мить все змінилось, як і у мільйонів інших українців.


ПІДҐРУНТЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ

Перший етап у будь-якій діяльності – постановка цілей. Погодьтесь, важливо розуміти, який результат буде отримано наприкінці. До війни наші цілі розподілялись на чотири основні категорії:

На основі цілей життя розробляються стратегічні цілі, середньострокові та оперативні. Безумовно, не кожна людина потребує щоденного планування. Але загалом дана концепція є ефективною. Розуміючи, ким ви хочете бачити себе через 20 років, ви можете чітко спланувати, що потрібно робити для цього вже сьогодні.

Але в умовах війни планування для багатьох відійшло на другий (якщо не на останній) план. «Я не знаю, що буде завтра» лунає все частіше. І це цілком нормально – відчувати невпевненість і тривогу. Головне, що існують перевірені шляхи подолання такого стану.

Отже, насамперед треба розуміти, що таке організоване (впорядковане) життя. Наразі існує чотири основні визначення цього поняття:

 • Збалансоване життя. Людина не відчуває нестачі часу – його вистачає і на рутинні справи, і на роботу, і на відпочинок.
 • Коли вас не оточує те, що не потрібно. Разом з цим ви відчуваєте, що саме потрібно на даному етапі. Це дає змогу уникнути маніпуляцій та стороннього впливу.
 • Максимально просте життя, що дає змогу жити «тут і зараз», насолоджуючись моментом. Усвідомлення саме цієї тези допомогло Ользі полегшити свій стан у перші тижні війни. Усвідомивши, що глобально на ситуацію ніяк не вплинути, людина відпускає страх і продовжує жити далі.
 • Життя, підпорядковане чітким алгоритмам, схемам і планам.

Говорячи про постановку цілей, не можна оминути основні підходи (технології). Протягом багатьох років психологи, коучі та тренери з особистісного росту пропонували використовувати так зване «Колесо життя». Схема поділена на декілька секторів, кожен з яких заповнюється відповідно до кількості зусиль, які людина прикладає у тій чи іншій сфері. Ідеальний варіант – коли кожен сегмент «закрито» у повній мірі, це і є ідеальний життєвий баланс.

Але під час війни такий варіант став неможливим. На зміну йому приходить більш примітивна піраміда Маслоу. В її основу покладено базисні потреби: харчування, тепло, фізична безпека. На жаль, мільйони залишились без даху над головою, тому думати про хобі, розваги та духовне зростання не мають ні часу, ні бажання.

З власного досвіду Ольга підкреслила, що пережила цей перехід від «Колеса життя» до піраміди Маслоу особисто. Проблеми зі сном, нестача свіжого повітря, розлади харчової поведінки, відсутність мотивації та відчуття, що все зроблене марно. Майже кожен відчував хоча б частину з цього переліку. Що ж робити далі?


ПРИНЦИПИ ЖИТТЯ В УМОВАХ ВІЙНИ: ІСТОРІЯ З ВЛАСНОГО ДОСВІДУ

Принциповість – важлива частина життя зрілої особистості. Будь-яка людина знає, що вона точно «ніколи не …», а на що вона «завжди за …». Але реальність вносить свої корективи, змушуючи нас змінювати свої погляди на світ та приймати речі, які раніше здавались страшним сном.
Ольга розробила концепцію, що може стати у пригоді багатьом читачам. Перший з принципів цієї концепції – есенціалізм, описаний в однойменній книзі Ґреґа Маккеона. 

Теорія есенціалізму містить такі тези:

 • Менше, АЛЕ краще. Потрібно вміти розділяти задачі, залишаючи лише першочергові, ті, які потрібні саме вам у даній ситуації. Ви робите лише те, що обираєте, а не те, що повинні.
 • Дисциплінований підхід. Людина може відмовитись від неважливих речей, віддаючи перевагу тому, що потрібно у конкретному випадку.
 • Розуміння, що життя має велику ціну та значення. Багато хто з нас, як і Ольга, до війни намагались взяти на себе максимум роботи, працювати в різних сферах, приділяючи увагу деталям. Але наразі це виявляється неможливим, тому варто не втрачати контроль над ситуацією і берегти себе від перевтоми.
 • Другий принцип, який допоміг Ользі – це режим та рутина, про які написав Хел Елорд у книзі «Магія ранку». Автор розповідає про історію свого життя. Як людина з інвалідністю, він не опустив руки, а продовжив працювати, ставши одним з найуспішніших коучей у Сполучених Штатах. Письменник пропонує 6 ранкових ритуалів:
  • тиша;
  • афермації;
  • візуалізація;
  • фізичні вправи;
  • читання;
  • ведення щоденника.

Зовсім не обов’язково виконувати всі водночас. З власного досвіду спікерки бачимо, що достатньо 2-3 пунктів для того, щоб налаштувати себе на правильну хвилю.


АЛГОРИТМ ВПОРЯДКУВАННЯ ЖИТТЯ

Основний порядок дій по приведенню свого розкладу до ладу Ольга взяла з концепції проєктного менеджменту. Перший етап – це визначення проблеми, яка ускладнює ефективну організацію життя, її причини та наслідки. На малюнку ми бачимо, що авторка відчувала нестачу ресурсів та бажання для того, щоб продовжувати жити у звичному ритмі.

У верхній частині такого «дерева» відображено наслідки проблеми. Одна з головних – це втрата під час війни власного «Я». Людина ототожнює себе з країною, єдиною ціллю стає якнайшвидша перемога. Але через відсутність можливостей досягти бажаного особа стикається з апатією та депресивними настроями.
У нижній частині малюнку знаходяться гілки, які вказують на негативні ефекти такого стану, які і є першопричиною поганого стану. З фізіологічної точки зору це пов’язано з гормональним дисбалансом, а з психологічного боку – невизначеність і втрата звичних орієнтирів.
Після визначення проблеми та її наслідків час переходити до другого етапу – постановки мети впорядкування життя, його ефектів та задач. Тут Ольга визначила основні завдання, які потрібно виконати для того, щоб досягти бажаного – акумулювати всі наявні ресурси для забезпечення своїх потреб. Разом із цим визначаються методи досягання мети.

 
Під час створення такої схеми важливо розуміти, що чим краще ви будете почувати та розуміти себе, тим більше користі принесете і собі особисто, і суспільству заради перемоги. Так, наприклад, якщо ви хочете зайнятись волонтерством, в першу чергу слід подбати про здоров’я та самопочуття.
Після визначення мети необхідно перейти до впорядкування задач за їх пріоритетністю – третього етапу дій. На малюнку знову бачимо досвід спікерки. Знизу Ольга розмістила свої задачі, пронумерувавши їх за першочерговістю.

Так, спочатку людині слід сконцентрувати увагу на задоволенні базових потреб – харчуванні, свіжому повітрі, відпочинку, нормальному самопочутті. Лише після цього можна переходити до більш глобальних питань, таких як звичні активності та зниження рівня стресу.
Ми живемо у світі сучасних технологій, тому гарними помічниками у виконанні планів можуть стати різноманітні додатки та технології. Якщо говорити про особистий досвід Ольги, вона використали такі інструменти:

 • Для прогулянок на свіжому повітрі виділила певний час і відмовилась від громадського транспорту. З метою контролю цього пункту можна використовувати різноманітні гаджети, наприклад, фітнес-трекери або мобільні застосунки.
 • Щоб нормалізувати сон, потрібно лягати за пів години та визначати чіткий час – у випадку спікера це 7,5 годин. Щоб не забувати про це, вона ставить будильник за 1,5 години, годину та 30 хвилин до сну.
 • Ще один важливий пункт – це здорове харчування. Можна створити план їжі, скористатись готовими меню з інтернету або стежити за балансом за допомогою додатків.
   

ВЛАСНИЙ КЕЙС ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ В УМОВАХ ВІЙНИ ВІД ОЛЬГИ НИКОЛЮК

Гарним помічником для Ольги став Habit Tracker. Ви можете використовувати його як мобільний застосунок або вести самостійно у ручному форматі. Суть цього підходу полягає у створенні певного плану звичок, які повинні стати щоденною рутиною. Для самоконтролю ви маєте щодня відмічати справи, які вдалось виконати, і робити висновки щодо їх користі.
Серед мобільних додатків спікерка виокремила п’ять найбільш популярних:

 1.  Habitify;
 2.  Habitica;
 3.  Coach.me;
 4.  Beeminder;
 5.  Momentum.

Ще одна корисна порада – додаток «Pomadoro». У ньому ви можете поставити таймер, що буде спрацьовувати кожні 45 хвилин, сповіщаючи про потребу у відпочинку. Такий підхід до виконання завдань не дасть вам стомитись і дозволить більш якісно концентруватись на потрібних речах.
За допомогою застосунку «Social Fever» Ольга відстежує час, проведений у соціальних мережах. Річ у тому, що надмірний потік інформації негативно впливає на психологічне здоров’я людини. Визначивши, що одного разу вона провела у телефоні 11,5 годин, спікерка вирішила обмежувати себе – і це дало дієві результати. Кожному українцю варто спробувати зосереджувати увагу на собі, а не на постійному моніторингу стрічок новин задля власного заспокоєння.
Завдяки цим простим правилам Ользі вдалось створити для себе стратегію, яка дозволила впорядкувати життя навіть у таких складних умовах. Вона виокремила для себе три основні напрямки:

 1. Щотижневе планування: проведення занять, звичний саморозвиток та хобі.
 2. Щоденне планування: звичні активності з саморозвитку та рутинні справи.
 3. Tracking: виконання задач та цілей, записаних у застосунок або блокнот, а також активності у соціальних мережах.

Важливо зрозуміти, що, не дивлячись на війну, ви продовжуєте володіти собою. Створення різноманітних схем, графіків, таблиць – чудовий спосіб впорядкувати щоденні справи та впевнитись у тому, що життя триває. Завдяки такому підходу Ользі вдалось зібрати себе та продовжити не тільки приносити користь, але й відчувати від цього задоволення.
Вона зазначає, що не варто змушувати себе робити щось силоміць. Кожна людина перебуває у стані стресу, тому починати слід з маленьких кроків, на завантажуючи себе з першої спроби. Повага і розуміння себе – це запорука успіху!