Лабораторія в Рівному запускає проекти з природокористування

01.06.2018 16:05

Команда з Інжинірингової Школи в Рівному, яка нещодавно відкрилася, вже активно працює над трьома потужними проектами і має ряд ідей про майбутні продукти та щодо залучення громадськості.

Рівненська лабораторія по аналітиці супутникових даних стала 4-ю лабораторією NES в Україні, на ряду з лабораторіями в Києві, Дніпрі та Черкасах. Кожна філія Школи працює в певній галузі: у робототехніці і електроніці, космічних дослідженнях, проектному менеджменті або IT.

Нагадаємо, що перша лабораторія Noosphere Engineering School була запущені в лютому 2014 року в Дніпрі, і з тих пір студенти реалізували більш ніж 11 проектів, включаючи супутник CanSat, LaserClock, ArtOs і ряд додатків для event менеджменту, зв'язку з поліцією або туризму.

Завдяки потужному науковому потенціалу Національного університету водного господарства та природних ресурсів, у партнерстві з яким створено міжвідомчу лабораторію, Школа в Рівному спеціалізується на ефективному природокористуванні.

На даний момент лабораторія працює над трьома проектами.

Перший проект, який називається «Відкрити дані. Підтримка громад», контролюватиме водні об'єкти та лісові ресурси для оцінки ризиків надзвичайних ситуацій в цих районах. Згідно зі статистикою WWF, наша планета щорічно втрачає 18,7 мільйона акрів лісу, що еквівалентно 27 футбольним полям кожну хвилину. Цей проект допомагає вирішити проблему забруднення землі і незаконного схову, і полегшує створення балансу між недоторканими землями і землями, які постраждали від впливу людини.

«Ми збираємося створити автоматизовану класифікацію урбанізованих районів світу», - каже Ольга Степанченко, директор лабораторії NES по аналітиці супутникових даних в Рівному. Використовуючи супутникові зображення, система зможе автоматично визначати такі території, як промислові зони, житлові райони, паркові зони і т. д.

Команда проекту майже набрана. До її складу входять 3 студента і 2 ментора. Саме студенти повинні створити свою власну систему класифікації, що є досить складним завданням. Допомагають в цій нелегкій справі викладачі університетів і співробітники компанії EOS, яка спеціалізується на обробці та аналізі супутникових зображень, та яка є членом Noosphere і партнером лабораторії в Рівному.

Ольга Степанченко розповіла, що Школа вже почала співпрацювати з кількома об'єднаними територіальними громадами в Рівненській області. Команда лабораторії надає продукт, який дозволяє користувачам вирішувати ряд проблем, таких як більш ефективне землекористування, аналітичне планування і різні інші екологічні і бізнес питання.

Другий проект - «Оцінка вологості ґрунтів» - дозволяє визначати вологість грунту, планувати оптимальне зрошення, максимізувати урожай. Ольга Степанченко каже, що у команди проекту вже є свої перші успіхи: «Ми моделюємо процес поширення вологи в грунті на метровій глибині. Ми можемо розрахувати залежність від температури, а також те, як коріння різних типів поглинають вологу». Працівники EOS збираються вирішити зворотну задачу. Згідно з отриманими даними, вони повинні підрахувати, скільки опадів було отримано в цих районах.

Третій проект - «Big Meteo Data Analytics» - це технологічна система, яка буде інформувати про зміну клімату та про те, як діяльність людини впливає на навколишнє середовище. Це карта з даними з усіх метеорологічних станцій в світі. Тільки в Україні є кілька сотень метеорологічних станцій, і деякі з них збирають інформацію з 1901 року.

В основному, всі метеорологічні станції збирають 8 основних показників, таких як максимальна і мінімальна температура в день, опади, пориви вітру і т. п. Такі дані формуються з відкритих джерел, але спочатку, це просто великі таблиці з числами, тому метою проекту є структуризація і візуалізація цієї інформації, що дозволить аналізувати зміни клімату, природні тенденції і робити висновки.

Ольга Степанченко наголошує, що «Big Meteo Data Analytics» є прикладом проекту, який був запропонований студентами. Вони працювали над цим самостійно, під керівництвом одного ментора.

«Це чудова можливість для нас розробити гідний продукт. Студентам необхідно не тільки отримувати теоретичну інформацію, а й застосовувати її на практиці. Тут, в лабораторіях NES, у нас з'явилася можливість розвивати наші маленькі ідеї в цілі проекти, і розуміти, як, в принципі, компанії створюють свої стартапи, на що потрібно звертати увагу», - каже студентка університету Любов Шостак.

Бажаємо керівникам і студентам нової лабораторії успіхів в реалізації намічених планів!