Пошук ідей по боротьбі з дезінформацією. Ідеатон "DIGITAL COFFEE"

02.02.2023 21:32

24 січня відбувся всеукраїнський онлайн ідеатон (конкурс інноваційних ідей), що отримав назву "DIGITAL COFFEE". Захід було присвячено пошуку вдалих ідей і проєктів, які покликані допомогти Україні розв'язувати проблему боротьби з ворожою дезінформацією.

Таке явище як дезінформація набуло нового виразного сенсу з початком повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022. Подальші події ще більше вкорінили усвідомлення, що дезінформація не просто вводить людей в оману, не просто створює викривлену реальність, а являє собою справжню зброю та може слугувати виправданням для знищення цілого народу. Отже, перед учасниками ідеатону постало вкрай важливе завдання – пошук методів боротьби з цією зброєю!

У конкурсі ідей взяли участь слухачі курсу вебінарів «#StandWithUkraine. Stop Disinformation», студенти провідних університетів України: Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара,  КПІ ім. Ігоря Сікорського, Поліський Національний Університет, Черкаський державний технологічний університет, Національний університет «Чернігівська політехніка», Національний університет водного господарства та природокористування та Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування ДНУ.

Завданням конкурсу було запропонувати журі ідею проєкту (або готовий проєкт), що буде спрямований на боротьбу з дезінформацією в Україні та світі. На пропрацювання ідеї команди мали 6 годин. Робота команд проводились онлайн, протягом всього заходу учасників супроводжували кваліфіковані ментори (менторську підтримку проєкту надали досвідчені експерти Noosphere Engineering School)


Загалом в ідеатоні взяли участь 11 команд складом від 7 до 10 учасників. В результаті роботи вони запропонували на розсуд журі 11 ідей інноваційних проєктів. Серед ідей: інтерактивний реєстр ворожого контенту та прихованої російської пропаганди, яку треба уникати й блокувати; сервіс перевірки інформації за першим рядком або заголовком тієї чи іншої новини; залучення штучного інтелекту до аналізу інформації; чатбот із рекомендаціями українського контенту на усі можливі тематики (від політичної аналітики до рецептів); інструмент пошуку першоджерела інформації з сайтів новин, соціальних мереж та інших джерел, реалізований у вигляді боту, та інші.

Переможців визначали високофахове журі: Дієго Варела, професор Яського університету ім. А. Й. Кузи (Румунія), засновник EUROSCI Network; Ірина Вельська, ключова експертка з громадських технологій та хакатонів в Eastern Partnership Civil Society Facility; Петро Мартинюк, доктор технічних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту автоматики, кібернетики та обчислювальної техніки Національного університету водного господарства та природокористування та Сергій Євсеєв, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри кібербезпеки Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

Отже, призові місця зайняли такі ідеї та команди: 

Трете місце посіла команда “Hidden reality”, яка представляла Поліський національний університет, м. Житомир, з ідеєю розробки сервісу, який буде встановлювати наявність ознак маніпулятивних технологій і надаватиме рекомендацій щодо їх нейтралізації або послаблення. 
 

Друге місце – за командою “Antares”, яка також склалася зі студентів Поліського національного. Вони комплексно розглянули проблему дезінформацією та запропонували інструмент, який допомагатиме визначати правдивість/неправдивість інформації, допомагатиме у пошуку першоджерела, а також сприятиме розвитку цифрової компетентності користувачів. Реалізувати такий інструмент команда планує у вигляді чатбота з робочою назвою AntiFakeBot.
 

Перше місце здобула команда “CS-21-1” студентів Фахового коледжу ракетно-космічного машинобудування Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. За результатами жеребкування їм довелось першими захищати свій проєкт перед журі, та це не завадило авторам переможної ідеї виступити якнайкраще. Учасники “CS-21-1” запропонували створення програмного комплексу з фактчекінгу, який має проаналізувати вебресурси, які переглядає користувач. На відміну від подібних чинних інструментів, автори ідеї пропонують аналізувати вебресурси комплексно, не залежно від їхньої тематики, на основі власної бази даних, що складатиметься з достовірної інформації, а також на основі перевірки інформації про домен і перевірки інформації за допомогою користувачів. 

Відповідно до призового фонду ідеатону команда переможців отримала сертифікати на придбання техніки на суму 15 000 грн. Команди, що посіли друге й трете місце, отримали, відповідно, сертифікати на 3000 та 1000 грн.

За креативні ідеї та командний дух окремо відзначили команди “Hodgepodge” (ДНУ) та “Carcharhinus leucas” (НУ "Чернігівська політехніка"). “Hodgepodge” запропонували використовувати технологію комп'ютерного зору для розпізнання емоцій та виявлення неправдивої інформації. “Carcharhinus leucas” планують створити спільноту фактчекерів та об'єднати їх на інтерактивній платформі задля виявлення дезінформації та колективної боротьби з нею. Автори цих ідей отримали спеціальні призи від Noosphere Engineering School (сувенірну продукцію Noosphere та книгу “Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот”, яку написав міністр іноземних справ України Дмитро Кулеба).


Звичайно, питаннями пошуку методів боротьби з дезінформацію займаються найкращі фахівці й тисячі ентузіастів по всьому світу. Для нашої країни життєво необхідною є розробка інструментів для подолання саме російської дезінформації щодо поточних подій на фронті, а також щодо фундаментальних засад української державності й суверенітету: історії, культури тощо. 

Ідеатон "DIGITAL COFFEE" надихнув українську молодь до креативного погляду на цю проблему та до генерації дійсно інноваційних ідей, які варті подальшої уваги. Керівник Noosphere Engineering School запросив усі команди до наших лабораторій, де вони зможуть пропрацювати проєкти більш детально. Якщо їхні ідеї успішно пройдуть етап перевірки гіпотези, наші ментори нададуть необхідну підтримку у створенні прототипів та mvp. 

Ми дякуємо нашому партнеру, Громадській організації “Ендшпіль”, за реалізацію ініціативи «#StandWithUkraine. Stop Disinformation», яка стала можливою за підтримки Стипендіальної програмі ЄС для лідерів громадянського суспільства країн Східного партнерства за підтримки Європейського Союзу.