«Ноосфера. Інженерія майбутнього». Зустріч влади, бізнесу і освітян у Черкасах

14.04.2021 11:39

12 квітня Noosphere Engineering School провела у Черкасах зустріч «Ноосфера. Інженерія майбутнього», присвячену 60-річчу першого польоту людини у космос. Подія відбулась у науково-технічній лабораторії Noosphere Engineering School на базі Черкаського державного технологічного університету.

Гості представляли ключові сектори громади, які визначають рівень добробуту суспільства у постіндустріальну епоху: сектори влади, бізнесу, науки та освіти. Варто відзначити присутність представників Черкаського національного університету, Фізико-математичного ліцею, Черкаського бізнес-коледжу, що підтвердили готовність до співпраці з Інжиніринговою школою в реалізації студентських та наукових проєктів. IT-спільноту, громаду та бізнес регіону представляли: керівниця Cherkasy ІТ Cluster Анастасія Негода, CЕО компанії MANEZH Марина Дяченко, керівниця маркетингу MANEZH Оксана Шевченко, керівник ГО «Промолодь» та Черкаського інституту міста Іван Подолян.

Захід відкрив ректор ЧДТУ Олег Григор. Виступили представники ГО «Асоціація Noosphere»: доктор філософії Михайло Рябоконь, доктор економічних наук, професор, заслужений винахідник України Ігор Григорович Ханін. Важливість заходу підкреслив в ході свого виступу заступник губернатора Черкаської ОДА – Роман Карманнік.


ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ

Метою зустрічі був пошук шляхів розвитку інженерного й інноваційного потенціалу міста та області. Важливим кроком до цього ми вважаємо налагодження діалогу між відповідальними ланками громади й усвідомлення необхідності важливих змін у суспільстві.
Спроба такого діалогу відбулася в рамках панельної дискусії «Синергія науки, освіти та бізнесу заради майбутнього України». Модератором виступив керівник Noosphere Engineering School Сергій Веретюк. Участь у дискусії взяли:

  • від влади – заступник міського голови Черкас Павло Валенчук
  • від бізнес-спільноти – керівниця міського IT-кластеру Анастасія Негода
  • від освіти – представник ЧНУ імені Б. Хмельницького Віталій Дідук
  • від пасіонарного суспільства – голова правління ГО «Асоціація Noosphere» Михайло Рябоконь
     

Головні тези, що випливли у дискусії

1. Дефіцит кваліфікованих кадрів (вже не просто "гострий", а навіть "небезпечний"). Катастрофічним є те, що цей дефіцит "породжує сам себе" – сьогодні немає кого навчати вищої математики в університетах, а завтра не буде кому викладати звичайну математику школярам.

2. Невмотивованість молоді на здобуття вищої освіти в тому форматі, в якому вона подається тепер. З одного боку, проблема полягає у невідповідності підготовки молодих спеціалістів потребам ринку праці. З іншого – на ринку праці спостерігаємо невідповідне співвідношення кваліфікації й функціоналу фахівця рівню заробітної плати. Вже всім відома парадоксальна ситуація, коли "не вигідно" бути науковцем, інженером, викладачем вищого навчального закладу, тощо.

3. Вихід проблем, винесених на дискусію, за межі міста та області. Йшлося про необхідність змін у відношенні бізнесу і влади до освіти та науки – вимогами часу є підтримка інноваційних проєктів, розробка і реалізація спільних програм, цільове фінансування, подолання бюрократизації (навіть у році 2021 проблема дуже актуальна), забезпечення прозорості й продуктивності у співпраці.

4. Необхідно створити умови, які дозволять нинішньому поколінню старших школярів і студентів у довгостроковій перспективі будувати майбутнє України у площині інновацій, започаткувати високотехнологічний бізнес в межах саме нашої держави, і, чи не найголовніше, відчути відповідальність за свій добробут та рівень країни в цілому.
 

КОСМІЧНІ ПРЕЗЕНТАЦІЇ

У контексті відзначення Дня працівників ракетно-космічної галузі України актуальною була доповідь "Аерокосмічна освіта в Україні, стан та перспективи" від очільника Noosphere Space Engineering School Олексія Кулика.

Як приклади успішних студентських розробок, були представлені проєкти космічної тематики від школярів Черкащини та студентів Дніпра. А саме – проєкти-фіналісти міжнародного конкурсу інженерних стартапів Vernadsky Challeng:

  • "Студентська ракета" від студентів Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара та Noosphere Space Engineering School;
  • PancakeSat від резидента Noosphere Engineering School Cherkasy Павла Усатюка. 

Дякуємо усім гостям зустрічі «Ноосфера. Інженерія майбутнього». Приємно вразили коментарі від учасників щодо особливої атмосфери, актуальності та відкритості події. Вважаємо зустріч вдалою та готуємо наступні кроки для розбудови плідної взаємодії освіти, влади та бізнесу Черкащини.